تست نرم افزار و اهمیت آن؛ مقدمه‌ای بر مفاهیم، اصول و انواع روش‌ها

تست نرم افزار و اهمیت آن؛ مقدمه‌ای بر مفاهیم، اصول و انواع روش‌ها

تست نرم افزار، فعالیتی است که به کمک آن می‌توان عملکرد یک محصول نرم افزاری را مطابق با خروجی آن مورد آزمون قرار داد. تست نرم افزار به ما کمک می‌کند تا بتوان خطاهای سیستم را به حداقل رساند و کیفیت آن را در هنگام عرضه به مشتری تضمین کرد.

تست نرم افزار به متخصصین کمک می‌کند تا خطاها، شکاف‌ها و یا ایرادات دیده نشده در سیستم را تشخیص داده و در زمان کوتاه نسبت به رفع آن اقدام کنند. این فرآیند را هم می‌توان به صورت دستی و هم با استفاده از ابزارهای خودکار به انجام رساند.

انواع تست نرم افزار

 1. تست دستی (Manual Testing)
تست نرم افزار و اهمیت آن؛ مقدمه‌ای بر مفاهیم، اصول و انواع روش‌ها

تست دستی، یک روش مهندسی برای تست نرم افزار با استفاده از تخصص افراد است که در آن ایرادات عملکردی و غیرعملکردی سیستم تشخیص داده می‌شوند. طی این فرآیند، تستر به عنوان کاربر نهایی ایفای نقش کرده و نرم افزار را از نظر ویژگی‌ها، واکنش‌ها و … مورد آزمایش قرار می‌دهد. معمولا به منظور انجام این تست، لازم است یک مجموعه کامل از سناریوها مدنظر قرار گیرند تا یکایک آن‌ها به طور مستقل مورد آزمون قرار گرفته و از رفتار سیستم در قبال آن‌ها گزارش‌گیری گردد.

 1. تست خودکار (Automation Testing)
تست نرم افزار و اهمیت آن؛ مقدمه‌ای بر مفاهیم، اصول و انواع روش‌ها

آزمون خودکار، یک روش مهندسی برای انجام اعتبارسنجی سیستم به طرق خودکار است. هدف از انجام تست اتوماتیک، این است که در زمان صرف شده برای انجام تست‌ها صرفه‌جویی شود تا آماده‌سازی سناریوهای طولانی برای انجام تست دستی به طور کامل حذف گردند. در این فرآیند، تستر مجموعه‌ای از اسکریپت‌ها را می‌نویسد و سپس آن‌ها را به کمک ابزارهای موجود اجرا می‌کند. ساخت گزارشات در این روش تست به طور کاملا خودکار صورت می‌گیرد و همین مسئله محبوبیت این روش تست را طی چند سال اخیر به شکل قابل توجهی افزایش داده است. از جمله ابزارهای شناخته شده در زمینه تست عملکردی خودکار می‌توان به سلنیوم (Selenium)، فیت‌نس (FitNesse)، اسکوئیش (Squish) و یو‌اف‌تی (UFT) اشاره کرد.

انواع متدها در تست

 1. تست ثابت (Static Testing)
 2. تست پویا (Dynamic Testing)

اهمیت تست نرم افزار چیست؟

تست نرم افزار بسیار مهم است؛ زیرا که اشکالات نرم افزاری در برخی مواقع می‌توانند برای یک کسب و کار پرهزینه و گاها خطرناک باشند؛ مخصوصا اینکه با توجه به کاربرد گسترده رویکرد توسعه نرم افزار چابک، تست نرم افزار نیز اشکال تازه‌ای به خود گرفته و باید انواع این تست‌ها را برای آزمون یک محصول نرم افزاری مورد استفاده قرار داد. اشکالات نرم افزاری می‌توانند منجر به وارد آمدن ضرر و زیان مالی و یا حتی جانی شود که طی چند دهه اخیر، نمونه‌هایی متعددی از آن به وقوع پیوسته است و در زیر به ذکر شماری از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • در می ماه سال ۱۹۹۶، وجود یک اشکال نرم افزاری، حساب ۸۲۳ مشتری در یکی از بانک‌های بزرگ ایالات متحده آمریکا را تحت تاثیر قرار داد و این بانک رقمی بالغ بر ۹۲۰ میلیون دلار متضرر شد.
 • وقوع خرابی در حین ارتقای سیستم نرم افزاری بانک سان‌کورپ (Suncorp Bank) در فوریه سال گذشته، منجر به ناپدید شدن رقم قابل توجهی از حساب‌های مشتریان شد و بسیاری از آنان را با مشکلاتی نظیر قفل شدن حساب و یا برگشت خوردن چک‌ها مواجه کرد.
 • وقوع یک خطا در سیستم‌های نرم افزاری ۵ بیمارستان در استرالیا، سوابق هزاران بیمار مختلف در طی تاریخ فعالیت این مجموعه را در معرض نابودی قرار داد. فرآیند بازیابی سیستم‌ها، بیش از ۲ هفته به طول انجامید و خسارات بسیاری را برای آن‌ها در پی داشت.
 • وقوع یک اشکال (باگ) نرم افزاری در سیستم هواپیمایی کشور چین در ۲۶ آوریل ۱۹۹۴، سقوط یک فروند هواپیمای ای‌۳۰۰ (A300) و کشته شدن ۲۶۴ فرد بی‌گناه را در پی داشت.
 • سال گذشته، شرکت هواپیمایی بریتانیا (British Airways)، برای ششمین بار با یک مشکل نرم افزاری بزرگ دست و پنجه نرم می‌کرد. این اشکال سبب لغو شمار بسیاری از پروازهای محلی و تاخیرهای طولانی مدت در پروازهای بین‌المللی شد. گزارشات حاکی از آن بود که رفع این مشکل نرم افزاری، مجموعا سه روز لغو پرواز را برای این شرکت هواپیمایی در پی داشت و ضرر وزیان بسیاری را به صاحبان این مجموعه تحمیل کرد.
 • شرکت اتومبیل‌سازی نیسان، به دلیل وجود یک باگ نرم افزای در سیستم تشخیص ایرادات کیسه هوا، مجبور شد تعداد ۱ میلیون خودرو از بازار را جمع‌آوری کند. این خرابی مجموعا ۲ تصادف مختلف را در پی داشت.
 • استارباکس (Starbucks)، به دلیل وقوع یک خرابی در سیستم‌های پرداخت (POS) خود، مجبور شد تا ۶۰ درصد از فروشگاه‌های خود در ایالات متحده و کانادا را تعطیل کند. در برخی نقاط نیز این فروشگاه، سفارشات مشتریان را به طور رایگان در اختیار آن‌ها قرار می‌داد؛ زیرا که امکان پرداخت هزینه از سوی مراجعه‌کنندگان فراهم نبود.
 • در سال ۲۰۱۵، یک فروند هواپیمای جنگنده اف-۳۵ (F-35)، قربانی یک اشکال نرم افزاری شد؛ زیرا که سیستم نشانه‌گیری این هواپیما دچار اختلال شده بود.
 • در آوریل ۱۹۹۹، یک باگ نرم افزاری باعث عدم موفقیت در پرتاب یک ماهواره نظامی ۱.۲ میلیارد دلاری شد و گران‌ترین حادثه در تاریخ ایرادات نرم افزای را به نام خود ثبت کرد.

متخصص استقرار سیستم‌های هوشمند کسب‌و‌کار و یکپارچه‌سازی فرایندها، کارشناس ارشد تست و تضمین کیفیت نرم افزار، متخصص طراحی و پیاده سازی محیط کار دیجیتال

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

Site Footer