ویروس کرونا – کاتالیزور پذیرش تحول دیجیتال

این روزها ویروس کرونا باعث اختلال در اکثر کسب و کارهای سراسر دنیا شده است، خصوصا آنهایی که نیاز به تعاملات رو در رو دارند. به طور مثال کسب و کارهایی که بیش‌ترین نقش‌آفرینان‌شان شبکه‌ای از بنگاه‌های فروش، کارگزاران و بانک‌ها هستند، با لطمات جبران‌ناپذیری مواجه شده‌اند.

از طرفی به نظر می‌رسد ویروس کرونا به صورت یک کاتالیزور برای پذیرش دیجیتال در سازمان‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. در واقع از شواهد امر این‌گونه پیداست که در آستانه‌ی وقوع یک اختلال هستیم که نیاز صاحبان کسب‌ و کار و مشتریان به رویکرد دیجیتالی بیشتر می‌شود.

در ادامه با عصر تحول دیجیتال همراه باشید تا چند نمونه کیس را در این فضا مورد بررسی قرار دهیم.

صنعت بیمه و بحران کرونا

اولین کسب و کاری که قرار است در این مقاله صحبت کنیم، شرکت‌های بیمه‌ای هستند. زیرا به دلیل اپیدمی ویروس کرونا بیشتر افراد جامعه به دنبال خرید بیمه می‌باشند، چه آن‌هایی که بیمه دارند و چه آن‌هایی که بیمه ندارند. آن دسته از مشتریانی که از خدمات بیمه استفاده می‌کنند به دنبال خرید پکیج قوی‌تری هستند که تعرفه خدمات بالاتری داشته باشد و آن دسته که به‌طورکلی بیمه نشده‌اند نیاز بیشتری به خرید احساس می‌کنند، زیرا احتمال نیاز به خدمات درمانی را بیشتر می‌دانند.

در مقاله قبلی به تاثیرات تحول دیجیتال روی صنعت بیمه صحبت کردیم و راهکارهایی ارایه کردیم که باعث بهبود ارایه خدمات به مشتریان می‌گردد. همانطور که می‌دانید بیمه به ندرت خریداری می‌شود بلکه همیشه فروخته می شود، به‌خصوص محصولات شخصی‌تری چون بیمه عمر. اما این فروش به تعامل نزدیک با مشتریان و همچنین بیمه‌گذاران و کانال‌های توزیع آن‌ها بستگی دارد. این روزها COVID-19 جلسات رو در رو را متوقف کرده است. این بیماری به یک بیماری همه‌گیر تبدیل شده است، به این معنی که ممکن است مدتی خود را به جامعه تحمیل کند. آیا قابلیت‌های دیجیتالی موجود شرکت‌های بیمه مناسب هستند؟ آیا ویروس کرونا قصد دارد عادات مشتری را تغییر دهد، و معامله بیمه را از راه دور راحت‌تر کند؟

استفاده از روش‌های ارتباطاتی دیجیتال، انتقال دانش و مستندات از طریق پلت‌فرم‌های تبادل اطلاعات، برگزاری جلسات آنلاین و حتی انجام فرایندهای استخدامی به صورت دیجیتالی‌سازی شده کمک شایانی به شرکت‌های بیمه‌ای می‌کند تا فرایندهای کاری خود را جلو ببرند. اما علاوه بر موارد ذکر شده چیزی که اهمیت دارد، ایجاد بستری برای فروش آنلاین خدمات بیمه‌ای است. در بسیاری از شرکت‌ها امضای قرارداد بیمه نقش مهمی در فروش دارد. پس لازم است که شرکت‌های بیمه امضای دیجیتال را نیز در فرایند فروش خودشان مدنظر قرار دهند. به نظر می‌رسد که این زمان فرصتی را در اختیار شرکت‌های بیمه‌ای قرار داده است تا فروش خود را از طریق پلت‌فرم بالاتر ببرند.

تحول صنعت خرده‌ فروشی و بانک ها و مدیریت زنجیره تامین

دیگر کسب و کارهایی که به تعاملات رو در رو متکی‌اندد، بانک‌ها و خرده‌فروشان هستند که بهتر است مدل کسب و کار خودشان را تغییر داده و هر چه زودتر به رویکرد اومنی‌چنل روی آورند. در این روش مشتریان می‌توانند کانال‌های ارتباطی خود را انتخاب کنند و برای تشویق و ترغیب مشتریان به استفاده از کانال‌های آنلاین بهتر است روش‌های ترغیب و تشویق برایشان درنظرگفته شود.

یکی دیگر از راهکارهایی که در مقابل این اختلال می‌توان اتخاذ کرد این است که یک اکوسیستم دیجیتالی کامل برای کسب و کار به‌وجود آید. بدین معنی که علاوه بر فروش آنلاین به فکر مدیریت زنجیره تامین نیز بود. زیرا به دلیل شیوع ویروس کرونا زنجیره تامین شرکت‌های چینی تا حدودی مختل شده و درنتیجه دسترسی به مواد تولیدی در سایر کشورها تحت تاثیر قرارگرفته است. شرکت‌هایی که دارای اکوسیستم دیجیتالی هستند می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و محصولات مکمل رقبایشان را در دسترس مشتریان قرار دهند و نیازهای مشتریان را با تامین‌کنندگان تطبیق دهند.

موفقیت سازمان های مجازی

سازمان هایی که امکان دورکاری را برای کارکنان خود فراهم کرده‌اند این روزها ضربه کمتری می‌بینند، چرا که با وقفه کمتر کارها و فرایندها را جلو می‌برند از طرفی باعث کاهش حضور فیزیکی می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد که این دسته از سازمان‌ها برای سلامت کارکنان خود اهمیت بیشتری قایل هستند.

از طرفی سازمان‌هایی که اکثر فرایندهای کاری خودشان را دیجیتالی کرده‌اند، به سادگی می‌توانند دورکاری را ترویج دهند و این امر پایش و مدیریت فرایندها را خیلی ساده‌تر می‌سازد.

دکتری مدیریت، معمار تحول دیجیتال، یک دهه سابقه مدیریت و توسعه پروژه های نرم افزاری

2 دیدگاه On ویروس کرونا – کاتالیزور پذیرش تحول دیجیتال

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

Site Footer