اختلال دیجیتال یا Digital Disruption چیست؟

اختلال دیجیتال یا Digital Disruption چیست؟

برای رهبران سطح بالای سازمان (C-Suite leaders) اختلال دیجیتال واژه‌ای ترسناک است زیرا فناوری‌های دیجیتال تغییراتی را به‌همراه دارد که مدل‌های کسب‌و‌کار را متحول می‌کند.

در Gartner Glossary واژه اختلال دیجیتال یا Digital Disruption چنین تعریف شده است:

اختلال دیجیتال اثری است که انتظارات و رفتارهای اساسی را در یک فرهنگ، بازار، صنعت یا فرایندی که ناشی از قابلیت‌ها، کانال‌ها یا دارایی‌های دیجیتال است، تغییر می‌دهد.

اختلال دیجیتال زمانی رخ می دهد که فناوری‌های دیجیتال و مدل های کسب‌و‌کار جدید بر ارزش پیشنهادی کالاها و خدمات موجود تأثیر بگذارد. افزایش سریع استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه برای استفاده شخصی و کار، پتانسیل ایجاد اختلال دیجیتالی را در بسیاری از صنایع افزایش داده است. به طور کلی، اختلال دیجیتال بعد از نوآوری‌های دیجیتال مانند بیگ دیتا یا داده‌های حجیم، یادگیری ماشین (ML) یا اینترنت اشیا (IoT) اتفاق می‌افتد. نوآوری دیجیتالی بر نحوه تکامل انتظارات و رفتارهای مشتری تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود سازمان‌ها نحوه ایجاد محصولات و خدمات خود را تغییر دهند. این تغییر استراتژی دیجیتال می‌تواند در سطح فردی، سازمانی، صنعتی یا اجتماعی اتفاق بیافتد.

نمونه‌هایی از اختلال دیجیتالی

اختلال دیجیتال در صنعت بیمه

استفاده از فناوری هوش مصنوعی در صنعت بیمه باعث می‌شود تا هزینه پردازش به طرز چشمگیری کاهش یابد، زیرا به‌طورمثال بررسی یک پرونده بیمه توسط نیروی انسانی ممکن است ۳۰ دقیقه زمان نیاز داشته باشد ولی هوش مصنوعی این کار را در کمتر از ۵ دقیقه به‌انجام برساند.

اختلال دیجیتال در لجستیک

اختلال دیجیتال در زمینه لجستیک وقتی رخ می‌دهد که کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و قطارها بتوانند به‌صورت مستقل رانندگی کنند. تعیین موقعیت مکانی در زمان واقعی یکی از پیش‌نیازهای اساسی برای عملکرد سیستم‌های خودگردان است.

اختلال دیجیتال در دوربین‌های عکاسی

همانطور که می‌دانید شرکت کداک یکی از اولین شرکت‌هایی که دوربین عکاسی را به بازار معرفی کرد. آنها در قرن بیستم انحصار این بازار را در اختیار خود داشتند اما متاسفانه نتوانستند همراه با تغییر نیازها و انتظارات مشتریان مدل کسب‌و‌کار خود را تغییر دهند. دوربین‌های دیجیتالی بسیار سرگرم‌کننده‌تر از دوربین‌های قدیمی بودند ولی شرکت کداک نتوانست خود را همراه با این بازار رشد دهد.

اخلال‌گر دیجیتال یا Digital Disruptor کیست؟

اخلالگران دیجیتالی سازمان‌هایی هستند که از توانایی‌های دیجیتال به هر شکلی استفاده کرده‌اند و می‌توانند تغییراتی اساسی در بازار خود و شاید دیگران به‌وجودآورند. این تغییرات ممکن است از قبل طراحی شده باشند یا اینکه به عنوان یک اثر ثانویه ایجاد شوند.

شرکت‌هایی چون آمازون، اوبر و گوگل در زمینه اختلال دیجیتال تمرکز کرده اند و زمان آن رسیده است که تمامی سازمان‌ها برای حفظ در دنیای رقابتی و گرفتن سهم بازار استراتژی‌های را اتخاذ نمایند.

تشخیص اختلال ناشی از فناوری اطلاعات

جنبه اصلی دیدن اختلال دیجیتالی این است که بتوانید اختلال دیجیتالی را از هوس‌ها و مدهای زودگذر مثل بازی Pokemon Go یا Google Glass جدا کنید زیرا این فناوری‌ها هیجانات بسیاری را به‌همراه دارند ولی اثربخشی گسترده‌ای ندارند. اختلال دیجیتالی نیاز بازار را دقیق تعریف کرده و به‌طور بالقوه می‌تواند تغییر قابل‌توجهی در صنعت ایجاد کند. به‌طورمثال تبلت‌ها باعث ایجاد تغییر در توسعه برنامه‌ها، تأثیر بر درآمد تولید‌کنندگان رایانه‌های رومیزی و نوت‌بوک شدند و حتی نحوه تعامل انسان با فناوری را تغییر دادند.

درآخر باید گفت که اختلال دیجیتالی، یک قدرت بیرونی برای تغییر فرایندهای داخلی شرکت‌ها است و اثرات مربوط به تحول دیجیتال می‌تواند شکل کسب‌و‌کار را به فرمت جدیدی تغییر دهد که بتواند از تغییرات محیطی زنده بماند.

دکتری مدیریت، معمار تحول دیجیتال، یک دهه سابقه مدیریت و توسعه پروژه های نرم افزاری

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

Site Footer