مبلغ دیجیتال یا Digital Evangelist کیست؟

مبلغ دیجیتال یا Digital Evangelist کیست؟

همانطور که در مقالات قبلی صحبت کردیم، برای پیاده‌سازی موفق تحول دیجیتال، فراتر از بکارگیری فناوری‌های دیجیتال، نیاز به تغییرات سازمانی داریم. پس لازم است تا “آمادگی دیجیتال (Digital Readiness)” در سازمان بالا رود. در اینجا واژه آمادگی دیجیتال به معنای بلوغ ذینفعان کسب‌و‌کار در زمینه فناوری‌های دیجیتال است که مهارت‌های دیجیتال و اعتماد آنها نسبت به فناوری را شامل می‌‌شود. برای بالارفتن آمادگی دیجیتال در سازمان لازم است تا افرادی در نقش مبلغ دیجیتال (Digital Evangelist) ظاهر شوند. در ادامه، با نگاهی دقیق‌تر به این فرد و وظایف وی در کسب‌وکار خواهیم پرداخت.

مبلغ دیجیتال فردی است که می‌تواند به‌راحتی با فناوری‌های نوظهور کار کند. این شخص در ابتدا به سازمان کمک می‌کند تا مرحله دیجیتالی شدن به‌سادگی انجام شود. از طرفی مبلغ دیجیتال باعث می‌شود تا “بینایی دیجیتال” بالا رود؛ زیرا به رهبران کسب‌و‌کار کمک می‌کند که علاوه بر بهبود توانایی‌ها، جاه‌طلبی‌شان را نیز در بستر دیجیتال افزایش دهند تا بتوانند بهتر و قدرتمندتر تحول دیجیتالی را در کسب‌و‌کارشان جاری سازند. علاوه‌ بر ‌آن، مبلغ دیجیتال با مشتریان در ارتباط است و آنها را ترغیب می‌کند تا مسیر رو به رشد کسب‌و‌کار را در بستر تکنولوژی دیجیتال ببینند و از آن استفاده نمایند.

مبلغ دیجیتال فردی است که می‌تواند به‌راحتی با فناوری‌های نوظهور کار کند و بینایی دیجیتال را در سطح سازمان بهبود می‌بخشد.

از وظایف مبلغ دیجیتال این است که به صحبت‌ها و نظرات مشتریان گوش دهد و فرصت‌های دیجیتال را با آنها به‌ اشتراک‌ گذارد. او چشم‌انداز کسب‌و‌کار را با فناوری‌ ترکیب می‌کند تا بتواند داده‌ها را جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل کند و در نهایت با دیگران به‌اشتراک‌ گذارد.

مبلغ دیجیتال معمولا متخصص شناخته‌شده‌ای می‌باشد که می‌تواند مهارت‌هایش را آموزش داده و برای سایر ذی‌نفعان الگو باشد. این فرد باید بتواند افرادی که با فناوری مشکل دارند را به‌خوبی هدایت کند درنتیجه لازمه این نقش داشتن مهارت‌های ارتباطاتی می‌باشد. همچنین این نقش ترکیب جالبی از فناوری، فروش، بازاریابی و روانشناسی است زیرا باید بتوانید استفاده از فناوری‌های نوظهور را به افراد داخل و خارج از سازمان بفروشید.

دکتری مدیریت، معمار تحول دیجیتال، یک دهه سابقه مدیریت و توسعه پروژه های نرم افزاری

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

Site Footer