ارایه راهکارهایی برای بهبود شانس موفقیت تحول دیجیتال در سازمان

ارایه راهکارهایی برای بهبود شانس موفقیت تحول دیجیتال در سازمان

بیشتر تحولات دیجیتال سازمانی مزایایی را که رهبران انتظار دارند را ایجاد نمی‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که پنج شیوه عملکردی شانس به‌وجودآمدن نتایج خارق‌العاده را به‌حداکثر می‌رساند که در این مقاله در رابطه با آنها صحبت می‌شود. امروزه برای اکثر شرکت‌ها فشار دیجیتالی‌کردن مدل‌های کسب‌و‌کار و محصولاتشان بسیار زیاد است. در تحقیقات قبلی موسسه مکنزی بیان شده بود که موفق‌ترین شرکت‌هایی که از تحول دیجیتال بهره‌ برده‌اند می‌توانند در حدود ۸۰ درصد از سرمایه‌گذاری دیجیتالی خود در صنعت بهره‌برداری کنند. در تحقیقاتی جدیدی که از حدود ۱۷۰۰ مدیر اجرایی به‌عمل‌آمد مشخص شد که میانگین بهره‌برداری از تحول دیجیتال، ۴۵ درصد سود کمتری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، داشت.

خبر خوب این است که مدیران می‌توانند قطعا احتمال اینکه تحول متمرکز بر قابلیت‌های دیجیتال باعث کاهش انتظارات عملکردی شود را افزایش دهند. تحقیقات اخیر مکنزی نشان می‌دهد که تحولات دیجیتالی بسیار مؤثر، بیشتر با شیوه‌هایی که مدیران برای پیروی از آن تصمیم می‌گیرند، متمایز می‌شوند. پیروی از شیوه‌های تحول انتظارات سود را به بیش از ۵۰ درصد افزایش می‌دهد – تقریباً پنج برابر بیشتر از تحولاتی که به شیوه‌های خاص عملکردی مدیران جلو نرفته باشد.

برای دستیابی به نتایج فوق، شرکت مکنزی داده‌های خود را به دو طریق تحلیل کرد. در روش اول از تکنیک طبقه‌بندی یادگیری ماشین برای شناسایی کلاستر شیوه‌های تحول دیجیتال استفاده کرد. همچنین تحلیل رگرسیون برای بررسی تاثیرات بسیار زیاد و غیرمعمولی که این شیوه‌ها روی نتایج تحول دیجیتالی می‌گذارند، بکاربرده‌شد. براساس این تحلیل‌ها پنج شیوه عملکردی استخراج شدند که در زیر به آنها پرداخته می‌شود:

ارایه راهکارهایی برای بهبود شانس موفقیت تحول دیجیتال در سازمان

ارایه کردن اولویت‌های واضح و شفاف. در تحول دیجیتالی، تمرکز روی تعداد کمی اولویت مشخص که مستقیما با نتایج کسب‌و‌کار گره‌ خورده‌اند، برای دستیابی به نتایج بهتر، می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد.

سرمایه‌گذاری روی استعداد‌ها-خصوصا در سطوح بالای سازمان. هنگامی که یک شرکت تأکید بر جذب و توسعه افراد بسیار بااستعداد دارد و کارمندانی با توانایی‌های دیجیتال و تحلیلی قوی را استخدام می‌کند، فعالیت دیجیتالی نتایج بهتری را ایجاد می‌کند. همچنین این نکته بدیهی است که تبدیل‌شدن به یک شرکت دیجیتال نیازمند رهبران متخصص است. مدیر ارشد دیجیتال یا Chief Digital Officer عضو موثری از گروه رهبری است. همچنین مدیر ارشد تحلیل یا Chief Analytics Officer نیز از رهبران بسیار مهمی است که باید در تحول دیجیتالی نقش‌آفرینی کند.

تعهد به هزینه و زمان. حتی با وجود تعیین اولویت‌ها و افراد توانمند در گروه رهبری، باز هم برای مدیران اجرایی jتمرکز روی قابلیت‌های دیجیتال می‌تواند مشکل باشد. زیرا ممکن‌ است در این مسیر خسته و پریشان شوند. پس لازم است که شرکت‌ها برای تحول دیجیتال سرمایه‌ای را درنظربگیرند.

پذیرفتن چابکی. سرعتی که رقبا و مشتریان در اقتصاد دیجیتال حرکت می‌کنند بدان معنی است که مشاغل باید اولویت‌های خود را بارها و بارها تجدیدنظر کرده و از نو تنظیم کنند. برترین شرکت‌ها استراتژی‌های دیجیتال خود را بسیار بیشتر از سایر سازمان‌ها به‌روز می‌کنند.

توانمندسازی کارکنان. نتایج این تحقیق نشان داده که باید تمامی کارکنان سازمان و نه فقط مدیران ارشد، در زمینه دیجیتال توانمند شوند. تحولات دیجیتالی زمانی که به کارمندان نقش‌ها و مسیولیت‌های موثری داده شود و آنها مالک بخشی از فرایندهای تحول دیجیتال باشد، بسیار موفق‌تر صورت می‌پذیرد.

آنچه که خواندید خلاصه‌ای از پژوهش موسسه مکنزی در رابطه با موفقیت تحول دیجیتالی بود.

دکتری مدیریت، معمار تحول دیجیتال، یک دهه سابقه مدیریت و توسعه پروژه های نرم افزاری

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

Site Footer